İLÇE MÜFTÜLÜĞÜHÜYÜKİLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

Web Sitesi

----

e-mail Adresi

huyukmuf@diyanet.gov.tr Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Telefon

332 5431087

Fax

332 5431527

Adres

Ulupınar Mah. Hastane Cad. No 110/1

Genel Olarak

İlçe Müftülük Sitesi 1996 yılında hizmete girmiş olup, bünyesinde; Müftülük hizmet binası , camii, Kur'an kursu, kütüphane, 4 lojman ve misafirhane mevcuttur. Müftülük binasının mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfına aittir.


Müftülüğümüzün Çalışma Usulü

İlçemiz Müftülüğü,633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun,657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,Tüzük,Yönetmelik,Yönerge ve Genelgeler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir . Merkezi sistemden haftalık,dini gün ve gecelerde yapılan vaazlar,Üçer aylık dönemler halinde hazırlanan Vaaz İrşat hizmetleri, Peygamberimizin doğum yıldönümü münasebetiyle her yıl hazırlanan 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri, "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" nedeni ile yapılan etkinlikler, düzenlenen panel ve konferanslarla halka gerekli din hizmeti sunmaktadır. Cami dersleri programlarıyla halka temel dini bilgiler ve Kur'an-ı Kerim öğrenimi verilmektedir. Personelin bilgilerini yenilemek ve geliştirmek için hizmet içi eğitim kursu düzenlenmekte veya bazı görevlilerin Diyanet İşleri Başkanlığınca eğitim merkezlerinde düzenlenen kursa katılmaları sağlanmaktadır. Kasaba ve Köylerde düzenlenen kahvehane toplantılarıyla dini konularda halkın bilinçlenmesi,batıl ve hurafelere inanılmaması hususlarında gerekli bilgiler verilmektedir.Bu toplantılar esnasında konu ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çeşitli kitaplar hediye edilerek anlatılmak istenenler vurgulanmaktadır.Bayramlarda İlçe Jandarma, Hastane vb. gibi yerler ziyaret edilerek bayramların milli birlik ve beraberlik üzerindeki etkileri anlatılmaktadır. Aylık din görevlileri toplantılarında Vatanın bölünmezliği ve bütünlüğü,millet olarak birlik ve beraberliğimizin önemi sık sık vurgulanmakta, görevlilerden de bu konuların halka anlatılması ile konular üzerinde hassasiyetle durulması istenmektedir. Toplumsal barışın devamı için gerek vaaz ve hutbeler yoluyla ve gerekse yapılan toplantılarda gerekli bilgiler verilmektedir.


Sıkça Sorulan Sorular

Nikah ve talak- şart olsun sözleri üzerine, ibadetlerle ilgili, başkalarına zarar verme hakkında, bazı hurafelerin dini zannedilip o konudaki yanlış sorular, ağaçlarda aşıların kırılması, bağ ve bahçelere zarar verme, arazi sınır tecavüzleri.